Alan Adı Tescil
Alan Adı Tescil

Alan Adı (Domain) Tescil, Transfer İşlemlerinizde Özel Hizmet

Bireysel ya da kurumsal alan adı işlemleriniz için güvenilir firma arayışına girmenize gerek yok. Çözüm ortağımız isimtescil ile yıllardır yürüttüğümüz alan adı işlemlerinden biz ve müşterilerimiz gayet memnun.

Web Tasarım Hizmetleri altında bulunan bazı paketlerimizde ilk yıl Alan Adı Tescil işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde yürütmekteyiz. Tercih ettiğiniz alan adını bize e-mail yoluyla iletmeniz yeterli olacaktır. 

COM.TR Gerekli Evraklar

COM.TR ,Gerçek ve tüzel kişilerin, esas olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik alt alan adıdır. Com.tr uzantılı domain satın alabilmeniz için almak istediğiniz isim ile ticari ünvanınızın aynı olması gerekir. Satın almak istediğiniz ismi resmi belgelerle ile desteklemek zorundasınız. 


COM.TR Domain Tescilini İçin Göndermeniz Gereken Evraklar; 

 • Tüm .TR uzantılı domain başvurusu için kesinlikle Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe) iletilmelidir.  url adresinden tahsisformu.doc  dökümanı bilgisayarınıza indirerek doldurabilirsiniz. Dilekçe içerisindeki, takip numarası bölümünü boş olarak diger idari sorumlu kodu, ödeme sorumlu kodu, teknik sorumlu kodu alanlarını FP39-METU olarak kalması gerekmektedir. Bu alanların dışındaki ad-soyad (firma sahibine ait), domain ismi, e-mail, telefon ve adres bilgilerini doldurarak firma sahibinin imzası ve firmaya ait kaşeyle birlikte tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

Talep edilen tüm domain adları (alan adı) beyan edilecek belgedeki unvan ile birebir aynı olmalıdır. Tahsis edilecek alan adları için ilgili kuruluşca “.tr” alan adı yönetimine iletilen belgeler değerlendirilirken; ilgili belgede yer alan marka, ticaret ünvanı vb.’ nin “ayırt edici” ve “esas unsurunu oluşturan ibareler esas alınır.İlgili ünvan veya markanın yardımcı unsurunu oluşturan ve faaliyet alanı yada sektörü vb. Tanımlayan unsurlar esas unsur olarak değerlendirilmez.
Örneğin; “ÖRNEK Tekstil Yatırım İthalat İhracat Sanayi Ticaret A.Ş.” ayırt edici ve esas unsuru oluşturan “ornek.com.tr” ya da “ornektekstil.com.tr” alan adını alabilir. “tekstil.com.tr”, “ithalat.com.tr”, “ihracat.com.tr”, “ticaret.com.tr” alan adlarını alamaz.

Vergi levhası kesinlikle belge olarak kabul edilmemektedir.

LTD ve A.Ş, Şahıs İşletmeleri; Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe) iletilmelidir,

 • Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı. Faaliyet belgeleri son altı (6) ay için alınmış olmalıdır.
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi”

Not: Alan adı tahsis formu haricindeki belgelerden bir tanesi yeterlidir.

Marka Tescil Sahipleri;
Şahıs olarak COM.TR domain satın almak istiyorsanız yada firma ünvanınız almak istediginiz domain ile uyumlu degil ise almak istediginiz ismin marka tescilini yaptıra bilir ve COM.TR domaini almak için marka tescil başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden ,marka başvuru belgenizle beraber 1-2 gün içerisinde COM.TR domaininizi tescil ettire bilirsiniz.

 • Marka tesciliniz var ise aşagıdaki evrakları göndermeniz gerekmektedir.

Marka tescil Belgesi Sahipleri, 
a) Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe), 
b) Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi" 
c) Kesinlikle talep edilen Domain adı marka tescil belgesindeki isimle birebir aynı olmalıdır. 
d) Marka Sahibi şahıs ise kimlik fotokopisi. 
e) Eğer Marka üzerinde herhangi bir devir işlemi yapılmış ise Türk Patent Enstitüsünden alınmış Marka Devir sözleşmesi iletilmelidir. 
 f) Marka tescil belgesi birden fazla şahıs adına ise herbir şahsın kimlik fotokopisi ve dilekçede imzalı ile ismi yer almalıdır.

Domain Transfer

Domainin transfer edilebilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir?

 • Alan adı tescil edildikten sonra en az 60 gün geçmiş olmalı ve bitiş süresine 20 günden fazla zaman kalmış olmalıdır.(20 gün zorunlu değildir. ancak problem çıkarsa tekrar işlemi başlatma süresi verecektir.) Bu iki süre arasında domaininizi transfer edebilirsiniz. Lütfen Domain Kimlik ( Whois) sorgusu ile bu şartın doğruluğunu kontrol edin.
 • Domainin kayıtlı olduğu firmaya borcunun olmaması
 • İdari yetkili (Admin Contact) mailinin çalışır durumda olması
 • Transfer isteğinde bulunan kişinin transfer edilecek domainin sahibi olması.
 • Domainin statüsünün active olması. (bekleme, silinme durumlarının olmaması ve domainin kilitli olmaması)
 • Alan adının transfer şifresini (authorization code, epp code, vs.) sahip olunmalı. Bu şifre eski kayıt firmasından istenmeli veya kontrol panellerinden alınmalı.
 • Başvurduğunuz domain yukarıdaki koşulları sağlamıyorsa lütfen domain transferi için başvurmayınız.

Start Paket Özellikleri

Alan Adı Tescil Hizmetinin Özellikleri

.com .net .org Alan Adı Tescil İşlemleri 100%
.com.tr .net.tr .org.tr Alan Adı Tescil İşlemleri 100%
Türkçe Karakterli Alan Adı Tescil İşlemleri 100%
Alan Adı Transfer İşlemleri 100%
Alan Adı Süre Uzatma İşlemleri 100%